World Space Week 2022 – Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej

W dniach 4-10 października obchodzony jest na świecie „World Space Week” – „Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej”. Został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1999 r.

Nasza szkoła w bieżącym roku włączyła się w te wydarzenia. Została zarejestrowana na stronie wordspaceweek.org jako instytucja organizująca aktywności pod hasłem „Co nam daje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?”.

W ramach lekcji fizyki uczniowie klas 1BR, 1E, 2EL, 3APp, 3 ELp, 4 BFp, 4 ELg, 4EMp, 4Ip, 4 Lp, 4 MUg, 4PUp  byli zapoznawani z budową i działaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz życiem na niej.

Uczniowie klasy 3 TF wykonywali plakaty – Jak umyć włosy w kosmosie, Budowa kosmosu, Planety a uczniowie klasy 3 TI plakaty nt. ciekawostek o Kosmosie.Uczniowie klasy 3 Ti obejrzeli webinarium zorg. przez wydawnictwo Nowa Era  pt. „Prędkość we wszechświecie. Konstruowanie pojazdów kosmicznych i zasady ruchu w kosmosie” natomiast uczniowie 3 TU obejrzeli webinarium Nowej Ery – „Czym się różni pojazd kosmiczny od rakiety. Co powoduje ruch rakiety.”

Uczniowie klas 2Tof, 3Tf, na zajęciach: procesy fryzjerskie i stylizacja fryzur, oglądali filmy przedstawiające podstawie zabiegi higieniczne jakie na swoich głowach wykonują kosmonauci (mycie włosów, strzyżenie włosów za pomocą podciśnieniowej maszynki do strzyżenia włosów, oraz zarostu męskiego, jak i również suszenie włosów), natomiast na zajęciach wykorzystali folię aluminiową, która wszystkim uczniom kojarzy się z kosmosem. Modelki – uczennice zademonstrowały jakie techniki stosują podczas zajęć z wykorzystaniem foli aluminiowej.

W ramach zajęć Koła fizyczno-astronomicznego uczniowie składali z klocków Lego modele Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz rakiety Saturn V.

Na koniec Tygodnia został zorganizowany konkurs – quiz „Co wiem o Międzynarodowej Stacji kosmicznej i Kosmosie?” Wzięło w nim udział 35 osób.Pięcioro uczestników zdobyło 100% punktów. Po uwzględnieniu czasu rozwiązywania quizu zwyciężczynią została Ewa Zalewska z 4 Pup.Drugie miejsce zajął Oliwier Matynia 4 Pup.Na trzecim uplasował się Kamil Krzywania z 4 EMp.Wyróżnienia zdobyli Piotr Walaszczyk oraz Kuba Raj obaj z 4 EMp.