Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

bip3
image001-e1529397828813-150x150

42 300 13 12

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

Pl. J. Kilińskiego 8

95-100 Zgierz

Sekretariat

07:30 - 15:00

Interesanci

09:30 - 12.00

The child has one intuitive aim: self development

Wycieczka pod powierzchnię Ziemi

Tarnowskie Góry to kraina gwarków, srebra i wody. To właśnie tam na swoją wycieczkę integracyjną wybrała się klasa 2TE z koleżankami i kolegami z klasy 2IP oraz 2TU. Uczniowie pod opieką p. Beaty Rybarczyk i p. Haliny Walczak zwiedzali Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Poznali historię Kopalni, która od 2017 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W czasie niezwykłej wędrówki z przewodnikiem, na głębokości 40 m, gdzie powstał szlak turystyczny, uczniowie obejrzeli stanowiska pracy i narzędzia jakimi posługiwali się w XVIII i XIX w. ludzie wydobywający srebro. Przemierzając podziemne wyrobiska słychać było, dzięki efektom akustycznym zainstalowanym pod ziemią, dźwięki ciężkiej pracy gwarków, jadące wózki czy efekty zawału kopalnianego. Jedna grupa z szybu „Żmija”, a druga z szybu „Szczęść Boże” przepłynęła łódkami 200 metrowy odcinek trasy. Ludzie pracujący w Kopalni witali się słowami „Szczęść Boże”, podobnie jak odwiedzający ją turyści. Przed wejściem do obiektu znajduje się Skansen Maszyn Parowych.

Druga część wycieczki to Sztolnia Czarnego Pstrąga i niezwykła 600 metrowa trasa, jedna z najdłuższych tras podziemnych w Europie, którą z szybu „Sylwester” do szybu „Ewa” również pokonali łodziami. Niesamowitej wyprawie towarzyszyła opowieść przewodnika.

Było super! Polecamy!

Komentarze zostały wyłączone.

Zbliżające się wydarzenia