Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

bip3
image001-e1529397828813-150x150

42 300 13 12

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

Pl. J. Kilińskiego 8

95-100 Zgierz

Sekretariat

07:30 - 15:00

Interesanci

09:30 - 12.00

The child has one intuitive aim: self development

Wycieczka do Włoch

Laureaci konkursu historycznego „Ocaleni z „nieludzkiej ziemi”. Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1940-1950”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi w nagrodę pojechali na tygodniową wycieczkę do Włoch.
Uczniowie pod opieką pani Beaty Rybarczyk – nauczyciela historii w naszej szkole, wraz z zespołami z całego regionu, zgłębiali historię w sposób praktyczny podczas wyprawy edukacyjnej.
Relacja uczestników wycieczki:
Swoją podróż rozpoczęliśmy 4 września w Łodzi, gdzie przed odjazdem spotkaliśmy się z Panem ministrem Tomaszem Rzymkowskim. Po nocnej podróży przyszedł czas na relaks w Marina di Romea i włoską pizzę. Piękna pogoda, morze i piasek, któż by nie skorzystał!
Kolejny dzień to spotkanie z olśniewającym Rzymem.
Zapierająca dech w piersiach architektura antyczna i barokowa, została nam przybliżona przez przewodnika w pozytywnej, włoskiej atmosferze.
Następnie obraliśmy kierunek Fiuggi, miejscowości położonej w górach, z urokliwymi uliczkami, słynącej ze źródeł i leczniczej wody.
Odwiedziliśmy miasto Cassino i górę Monte Cassino. Zwiedziliśmy mieszczący się na szczycie klasztor benedyktyński. Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i zaśpiewaliśmy utwór „Czerwone maki na Monte Cassino”.
Nazajutrz pokonaliśmy trasę 8 km tzw. Cavendish Road – nazywaną Drogą Polskich Saperów, na Wzgórze 593, którą w maju 1944 roku poszerzali i szli polscy saperzy. To właśnie tu polscy żołnierze dokonali niemożliwego. Zdobyli szczyt, co nie udało się nikomu przed nimi.
W mieście Cassino w urzędzie miasta spotkaliśmy się z potomkami żołnierzy II Korpusu gen. Andersa, podczas prelekcji filmu Tomasza Łysiaka „Monte Cassino – ostatni rozdział”. Spotkanie było możliwe dzięki grupie Włochów, którzy kultywują w Cassino pamięć o bitwie i o Polakach. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.
Młodzież, wraz z pracownikami IPN Łódź, złożyła kwiaty i zapaliła znicze na polskich cmentarzach w Loreto i Bolonii. Zespół edukatorów z łódzkiego IPNu przybliżył nam historię deportacji, powstania II Korpusu oraz walki we Włoszech podczas wyprawy edukacyjnej.
Była to niezwykła podróż, z trudną historią polskich żołnierzy i obywateli, którzy w czasie wojny trafili na nieludzkią ziemię do ZSRS, aby ją opuścić z Armią gen. Władysława Andersa, która była ich jedyną szansą na wydostanie się i dotrzeć m.in. do Włoch, aby walczyć o wolną Polskę i Europę.
Dziękujemy Pani Beacie Rybarczyk za zaangażowanie i motywowanie nas do udziału w licznych konkursach
Komentarze zostały wyłączone.

Zbliżające się wydarzenia