Nauka w Branżowej Szkole I Stopnia trwa trzy lata. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także otrzyma wykształcenie zasadnicze branżowe.
Zajęcia praktyczne uczniowie odbywają na podstawie podpisanej umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w zakładach pracy zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych.
W klasie trzeciej młodzież odbywa kurs nauki jazdy samochodem osobowym (finansowany przez szkołę) przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy kat. B.
Uczeń uzyskuje następujące kwalifikacje w zawodzie:
Mechanicy pojazdów samochodowych zatrudniani są w: warsztatach naprawczych, stacjach obsługowo-naprawczych, serwisowych warsztatach samochodowych, zakładach produkujących pojazdy i ich zespoły.
Poza kształceniem ogólnokształcącym młodzież zdobywa wiedzę zawodową teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia praktyczne realizowane są w szkole.
Uczeń uzyskuje następujące kwalifikacje w zawodzie:
W trakcie trzyletniej nauki w zasadniczej szkole zawodowej uczniowie mają możliwość udziału w:
– szkoleniach odbywających się na terenie szkoły lub w siedzibach firm np.: ATLAS, SOPRO, TESA, SELENA, KNAUF, ŚNIEŻKA, FAKRO, TIKURILLA
W 2012r. klasy w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie zostały objęte programem Akademia Murowania realizowanym przez firmę Xella Polska.
Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może być zatrudniony w przedsiębiorstwach budowlanych na stanowiskach prac: stolarskich, szklarskich, malarskich, tapeciarskich, tynkarskich, posadzkarskich i glazurniczych. Obecnie brakuje w kraju pracowników w branży robót wykończeniowych w budownictwie, a więc absolwenci tego kierunku są bardzo poszukiwani na rynku pracy.