Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

bip3
image001-e1529397828813-150x150

42 300 13 12

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

Pl. J. Kilińskiego 8

95-100 Zgierz

Sekretariat

07:30 - 15:00

Interesanci

09:30 - 12.00

The child has one intuitive aim: self development

MMBS 2023 – „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.  Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS 2023 wybrało – „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli
w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Żeby hasło było bardziej zrozumiałe dla uczniów w różnym wieku oraz łatwiejsze do zapamiętania redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” zaproponowała, aby zmodyfikować jego brzmienie -„Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia”.

Od wielu lat również i nasza szkoła w październiku obchodzi Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Chętnie spotykamy się w bibliotece, aby wspólnie tworzyć i rozwijać wyobraźnię oraz uczniowską kreatywność.

W tym roku wspólnie z uczniami przygotowaliśmy:

  • Projekt czytelniczy – BIBLIOTEKA – TU KWITNIE WYOBRAŹNIA.
    Plakat wykonany przez uczniów pod czujnym okiem nauczycieli bibliotekarzy prezentowany jest przed wejściem do biblioteki.
  • Gazetkę i plakaty informujące o święcie i obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
  • Wystawę „Sleeveface” – zdjęcia przygotowane przez uczniów, których elementem jest okładka książki.
  • Gablotkę, w której prezentujemy „Cytaty o książce”.

W  miesiącu święta bibliotek szkolnych chcemy także przypomnieć o nowoczesnych bibliotekach cyfrowych, zarówno polskich jak i zagranicznych, z których możecie korzystać. Poniżej podajemy Wam linki do wybranych bibliotek cyfrowych, które  udostępniają książki online za darmo i legalnie:

https://polona.pl/https://wolnelektury.pl/; https://lektury.gov.pl/; https://www.academica.edu.pl/; https://www.nac.gov.pl/; https://www.europeana.eu/pl; https://www.loc.gov/collections/world-digital-library/about-this-collection/

https://www.gutenberg.org/

Biblioteka w naszej szkole to miejsce, które wspiera edukację szkolną. Jest przyjazne uczniom, pozwala przyjemnie spędzić czas, integruje młodzież i umożliwia rozwijanie zainteresowań jej czytelników.

Zapraszamy do codziennych wizyt w bibliotece, udziału w konkursach i akcjach organizowanych przez naszą bibliotekę!

Komentarze zostały wyłączone.

Zbliżające się wydarzenia