Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

bip3
image001-e1529397828813-150x150

42 300 13 12

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

Pl. J. Kilińskiego 8

95-100 Zgierz

Sekretariat

07:30 - 15:00

Interesanci

09:30 - 12.00

The child has one intuitive aim: self development

Lekcja historii w plenerze

Lekcja historii nie musi być nudna, a może być nawet zaskakująca. Przekonała się o tym klasa 5 EMp, która  miała możliwość poznania  historii z podręcznika w miejscach, gdzie się ona rozgrywała naprawdę.
Poznawali Łódź jakiej jeszcze nie znali.  Wycieczkę rozpoczęli od wizyty w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Młodzież oglądała wystawy tematyczne oraz uczestniczyła w lekcji historii, którą poprowadził  p. Michał Adamiak, pracownik Centrum.  Przybliżył historię eksterminacji Żydów w Polsce pod okupacją niemiecką, a także stosunki polsko – żydowskie.

W Parku Ocalałych, przy Centrum Dialogu,  znajduje się Pomnik Polaków Ratujących Żydów, poświęcony polskim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Nie mogło także zabraknąć wizyty u Jana Karskiego, słynnego polskiego emisariusza, który informował świat o eksterminacji Żydów. Pomnik – ławeczka z Janem Karskim i drzewo znajdują się na szczycie 10 – metrowego Kopca Pamięci, który jest punktem widokowym na całą okolicę Parku Ocalałych.

Uczniowie usłyszeli także historię powstania i funkcjonowania  obozu dla dzieci polskich na ul. Przemysłowej. W Parku Szarych Szeregów znajduje się Pomnik Martyrologii Dzieci, nazywany pomnikiem  Pękniętego Serca, który poświęcony jest zmarłym dzieciom z obozu na Przemysłowej. Nieznanym miejscem dla młodzieży okazała się również Stacja Radegast, skąd odchodziły transporty Żydów z łódzkiego getta do obozów zagłady.

Idąc łódzkimi  ulicami zetknęli się  także z historią Łodzi powojennej i jej poprzemysłowym charakterem. Chłopcy sami przyznali, że są zaskoczeni miejscami które odwiedzili, bo nie zdawali sobie sprawy, że takie  istnieją.

Okazuje się,  że warto  wyjść poza szkolne mury i poznać historię w sposób aktywny. Łódzkie ulice młodzież przemierzała razem ze swoim nauczycielem historii p. Beatą Rybarczyk i wychowawcą p. Joanną Wojciechowską.

Komentarze zostały wyłączone.

Zbliżające się wydarzenia