II i III miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym

Drużyna 1 w składzie: Julia Pietruszczak, Natalia Sobczak i Patryk Zawodnik z klasy 4BLg  zajęli II miejsce, a drużyna 2 w składzie: Kamila Andrzejczak, Igor Hajduk i Hubert Rybiński z klasy 3TAP –  III miejsce,  w ogólnopolskim konkursie historycznym  „Władysław Bartoszewski i Rada Pomocy Żydom „Żegota” na tle historii losów obywateli polskich w latach 1939 – 1945”.

To był niezwykle trudny konkurs wymagający od uczniów wiedzy historycznej oraz umiejętności pisania tekstów dziennikarskich takich jak artykuł wstępny, felieton, wywiad, relacja czy reportaż. W pierwszym etapie drużyny przygotowały projekt e-gazety – „Ostatni z wielkich” i audycję radiową „Historia i teraźniejszość” poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu – jego życiu i działalności.  Poziom przygotowanych prac zapewnił im zakwalifikowanie się do kolejnego etapu, gdzie w ciągu 48 godzin musieli odpowiedzieć pisemnie na 10 pytań otwartych z zakresu historii Polski  w okresie II wojny światowej.

Największym wyzwaniem okazał się finał konkursu, który miał formę online za pośrednictwem aplikacji Action Track. W ciągu 20 minut finaliści odpowiadali na 25 pytań z zakresu Polskiego Państwa Podziemnego, historii Zagłady oraz biografii Władysława Bartoszewskiego. Tu liczył się czas, wiedza, umiejętność logicznego myślenia oraz współpraca w grupie. Nie było łatwo, bo w finale spotkały się najlepsze  drużyny z liceów z całej Polski. Organizatorzy wyłonili zwycięzców na podstawie punktów uzyskanych przez drużyny finałowe w trzech etapach. Czas, jaki nasi uczniowie poświęcili na konkurs (od października do grudnia), zdobyta   wiedza i umiejętności okazały się przepustką do sukcesu.

Za zdobyte II i III miejsce od organizatora konkursu OBEN IPN w Łodzi nasze zwycięskie drużyny otrzymały nagrody. Opiekunem merytorycznym obydwu drużyn jest pani Beata Rybarczyk.

Gratulujemy wspaniałego  podwójnego sukcesu!