Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

bip3
image001-e1529397828813-150x150

42 300 13 12

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

Pl. J. Kilińskiego 8

95-100 Zgierz

Sekretariat

07:30 - 15:00

Interesanci

09:30 - 12.00

The child has one intuitive aim: self development

Akcja Żonkile

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W tym roku obchodziliśmy jego 81. rocznicę. Nasza szkoła już po raz drugi wzięła udział w Akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Akcja obejmuje nie tylko noszenie i rozdawanie żonkili, które są symbolem powstania, ale to również szkolenia dla nauczycieli i materiały edukacyjne dla uczniów przygotowane przez edukatorów z Muzeum POLIN.

Dlaczego żonkile są symbolem bohaterskiego zrywu powstańców z getta warszawskiego? Jego uczestnik  i jeden z przywódców powstania,  a po wojnie działacz społeczny i kardiolog – Marek Edelman, w każdą rocznicę powstania składał te kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.  Sam również dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Żonkile mają symbolizować pamięć, szacunek i nadzieję.

W naszej szkole również nie zapomnieliśmy o tamtym wydarzeniu i heroicznej walce jego bohaterów o godną śmierć. Uczniowie klasy 4TAP, 4TEL i 4TI w ramach lekcji historii, wraz ze swoim nauczycielem p. Beatą Rybarczyk,  obejrzeli filmy edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN: „Muranów – Dzielnica Północna” i „Zdążyć przed Panem Bogiem”, które stały się punktem wyjścia do dyskusji o tamtych tragicznych wydarzeniach i jego bohaterach. Uczniowie przygotowali również tematyczną tablicę o powstaniu w getcie warszawskim.

Nasz patron Jan Paweł II powiedział, że „pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

Pamiętamy!

Komentarze zostały wyłączone.

Zbliżające się wydarzenia