Akcja Żonkile w naszej szkole

W tym roku  obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Był to zryw ludności żydowskiej, która 19 kwietnia 1943r. chwyciła za broń i przeciwstawiła się eksterminacyjnej polityce i działaniom Niemców, aby umrzeć godnie. Z tej okazji już po raz jedenasty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało społeczno – edukacyjną AKCJĘ ŻONKILE, która przypomina o tym tragicznym wydarzeniu. W 2023 roku kampania odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.

Również nasza szkoła włączyła  się czynnie do tej akcji. Pani Beata Rybarczyk brała udział w szkoleniu przeprowadzonym przez  Muzeum POLIN, a uczniowie dwóch klas czwartych uczestniczyli w lekcjach z  wykorzystaniem filmów i scenariuszy lekcji  udostępnionych przez Muzeum POLIN. Klasa 4BFp obejrzała i pracowała z  filmem „Muranów – Dzielnica Północna” , a  klasa 4BLg „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Uczennice z klasy 4BFp: Natalia Janicka, Amelia Raj i Julia Kowalczyk przygotowały papierowe żółte żonkile, które są symbolem powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia nasza społeczność szkolna przyłączyła się do akcji przypinając i nosząc  papierowe żonkile. Akcji towarzyszy wystawa poświęcona powstaniu w getcie warszawskim.