80. misja programu Sally Ride EarthKAM

W dniach 20-23 września 2022 roku uczniowie klas 4 MUg, 4 Lp, 4 Ip, 4 PUp, 4 Elg, 3 ELp, 1 BR będą uczestniczyli w 80. misji programu Sally Ride EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle school students).

W ramach tego programu uczniowie szkół średnich z całego świata, zarejestrowanych w programie, zamawiają zrobienie zdjęć wybranego przez nich obszaru Ziemi aparatem fotograficznym umieszczonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Program został stworzony przez Sally Ride – pierwszą amerykańską astronautkę (trzecią kobietę w przestrzeni kosmicznej, po Tiereszkowej i Sawickiej).

W 1983 poleciała w kosmos jako członek załogi wahadłowca Challenger i zachwyciła się widokiem niebieskiej planety otulonej cienkim kocykiem atmosfery. Zdała sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o nasz kruchy dom. Chciała podzielić się tym widokiem z młodymi ludźmi na całym świecie. W 1995 r. zapoczątkowała projekt, w którego 80. misji bierzemy udział.

Nasi uczniowie podczas lekcji fizyki zostaną zapoznani z podstawowymi informacjami o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, poznają program Sally Ride EarthKAM, otrzymają kody dostępu oraz nauczą się procedury zamawiania zdjęć.

Wykonane zdjęcia zostaną następnie wykorzystane na lekcjach biologii i geografii.

Wybrane zdjęcia wezmą udział w facebookowym konkursie na najciekawsze „nasze” zdjęcie z Misji nr 80. Wybór zdjęcia nastąpi przez internautów – poprzez „lajkowanie” a autor zdjęcia otrzyma nagrodę niespodziankę.

Planowane jest zorganizowanie wystawy zdjęć, z tej i kolejnych misji, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w kwietniu 2023 r.