W Parku Ocalałych, przy Centrum Dialogu, znajduje się Pomnik Polaków Ratujących Żydów, poświęcony polskim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Nie mogło także zabraknąć wizyty u Jana Karskiego, słynnego polskiego emisariusza, który informował świat o eksterminacji Żydów. Pomnik – ławeczka z Janem Karskim i drzewo znajdują się na szczycie 10 – metrowego Kopca Pamięci, który jest punktem widokowym na całą okolicę Parku Ocalałych.
Uczniowie usłyszeli także historię powstania i funkcjonowania obozu dla dzieci polskich na ul. Przemysłowej. W Parku Szarych Szeregów znajduje się Pomnik Martyrologii Dzieci, nazywany pomnikiem Pękniętego Serca, który poświęcony jest zmarłym dzieciom z obozu na Przemysłowej. Nieznanym miejscem dla młodzieży okazała się również Stacja Radegast, skąd odchodziły transporty Żydów z łódzkiego getta do obozów zagłady.
Idąc łódzkimi ulicami zetknęli się także z historią Łodzi powojennej i jej poprzemysłowym charakterem. Chłopcy sami przyznali, że są zaskoczeni miejscami które odwiedzili, bo nie zdawali sobie sprawy, że takie istnieją.
Okazuje się, że warto wyjść poza szkolne mury i poznać historię w sposób aktywny. Łódzkie ulice młodzież przemierzała razem ze swoim nauczycielem historii p. Beatą Rybarczyk i wychowawcą p. Joanną Wojciechowską.