II Ogólnopolska Konferencja „Ku Nowoczesności I Cyfryzacji”

Rozwój elektromobilności, sztucznej inteligencji i paliw alternatywnych to motyw przewodni II Ogólnopolskiej Konferencji „Ku Nowoczesności i Cyfryzacji” Nasza szkoła, rozpoznawalna w regionie dzięki innowacyjnym, unikatowym w skali kraju, kierunkom kształcenia, już po raz kolejny zorganizowała to wydarzenie. Współorganizatorem przedsięwzięcia, które w tym roku odbyło się w Teatrze Wielkim w Łodzi był Powiat Zgierski .
Eksperci, pasjonaci nowoczesnych technologii, naukowcy, przedsiębiorcy i uczniowie zgłębiali m.in. tajniki sztucznej inteligencji, zeroemisyjnej przyszłości, hybrydowych magazynów energii. Poruszone zostały także aspekty dydaktyczne nauczania o sztucznej inteligencji w szkołach oraz potrzeba otwarcia edukacji na nowe technologie.
Gościliśmy m.in. posła na Sejm RP Marka Matuszewskiego, Starostę Zgierskiego Bogdana Jarotę, Wicestarostę Dominika Gabrysiaka, prezydenta Zgierza Przemysława Staniszewskiego, wiceprezydenta Bohdana Bączaka, sekretarza miasta, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Zgierskiego Roberta Chocholskiego, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu Martę Piertak-Kędzierawską.
”Projektu konwersji spalinowego skutera Vespa na pojazd elektryczny” dotyczył pierwszy z wykładów. Absolwent naszej szkoły Konrad Zarzeczny zaprezentował przebudowę zrealizowaną pod kierunkiem nauczyciela dra inż. Witolda Kobosa. Skuter jest zarejestrowany i dopuszczony do ruchu drogowego.
Istota, możliwości i ograniczenia sztucznej inteligencji to temat rozważań prof. dra hab. inż. Jacka Kucharskiego, dziekana Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej od kilku lat wspierającego swoją wiedzą rozwój szkoły.
Starosta Zgierski Bogdana Jarota docenił zaangażowanie w powstanie i rozwój kierunku technik elektromobilności. Profesor Jacek Kucharski oraz dr Witold Kobos otrzymali grawerowane tabliczki z podziękowaniami . Uhonorowany został także Konrad Zarzeczny, jeden z pierwszych absolwentów tego kierunku.
Wizję zeroemisyjnej przyszłości zaprezentował dr inż. Maciej Gis ze Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Kluczowym elementem w produkcji energii z odnawialnych źródeł jest możliwość jej magazynowania. To zagadnienie przybliżył dr inż. Witold Kobos w wykładzie „Inteligentny hybrydowy magazyn energii”
Aspekty zastosowania sztucznej inteligencji oraz nowych technologii poruszali w swoich wykładach: mgr inż. Krzysztof Stępień nauczyciel programowania oraz mgr inż. Adam Wysocki z firmy NICE GUYS Sp. z o.o.
Obok gmachu Teatru Wielkiego można było oglądać samochody o napędzie hybrydowym i elektrycznym, które zaprezentowali nasi partnerzy:
Nissan Auto Łódź – firma patronacka technikum elektromobilności, KIA Marvel Łódź – dealer samochodowy oraz Hyundai Marvel.
Bonus Travel Biuro Podróży – współpracujące ze szkołą biuro podróży zaprezentowało najnowszy produkt – wirtualne wycieczki z przewodnikiem, wpisujące się w nurt cyfryzacji i nowoczesności.
Honorowym patronatem projekt objęli:
Minister Edukacji i Nauki
Ministerstwo Cyfryzacji