Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

bip3
image001-e1529397828813-150x150

42 300 13 12

sekretariat_zzsp@miasto.zgierz.pl

Pl. J. Kilińskiego 8

95-100 Zgierz

Sekretariat

07:30 - 15:00

Interesanci

09:30 - 12.00

The child has one intuitive aim: self development

I miejsce w historycznej grze miejskiej

Uczniowie z klasy 3TI zajęli I miejsce w historycznej grze miejskiej „Kobiety w okupowanej Łodzi 1939 – 1945”, której organizatorem było OBEN IPN Łódź i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Drużyna w składzie: Gabriela Wiśniewska, Mikołaj Abramczyk, Filip Gałaj, Piotr Marciniak, Michał Olczak, Mateusz Szulc, Mateusz Wilmański, Marcin Woźniak i Kacper Żukowski, razem ze swoim nauczycielem historii panią Beatą Rybarczyk, przemierzali łódzkie ulice w centrum miasta wykonując zadania przygotowane przez organizatorów. Zostali wyposażeni w kopię mapy Łodzi  z 1942 roku w języku niemieckim, dzięki której mieli dotrzeć do wyznaczonych punktów aby rozwiązywać zadania, odpowiadać na pytania i otrzymać marki, które na mecie zostały wymienione  na talon zupy dla całej drużyny. Swoją wędrówkę rozpoczęli przy Kościele p.w. św. Ducha przy placu Wolności,  a następnie udali się pod współczesne budynki, które w czasie wojny pełniły inną rolę: Pałac  Biedermanna na ul. Północnej (obecnie budynek UŁ), budynek dawnej siedziby Gestapo ul. Anstadta ( XII LO),  więzienie ul. Sterlinga (dziś budynek mieszkalny), Niemiecki Urząd Pracy ul. Kościuszki (budynek PKO BP), apteka „Calendula” przy skrzyżowaniu ul. Wólczańskiej i 6 Sierpnia, która zaliczana jest do najstarszych aptek w Polsce ( w piwnicy apteki tworzyła dokumenty Maria Eugenia Jasińska – działaczka AK).

W jednym z punktów otrzymali  zasobnik, który należało przenieść i ukryć tak, aby jego zawartość była bezpieczna i nie wzbudzała podejrzenia. Nasza drużyna swój „dywan” (zasobnik) doniosła do punktu końcowego,  czyli Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej. Spotkanie z „agentem”, czy zdjęcie z Panem w „czarnym meloniku” było obowiązkowym punktem gry. Przydały się również umiejętności matematyczne aby wyliczyć przydział produktów na kartkach żywnościowych dla mieszkańców w okupowanej Łodzi oraz obliczyć wynik, którego cyfry były szyfrem do skrzynki z dalszymi instrukcjami. Na koniec karta pracy z zadaniami historycznymi na podstawie wiadomości uzyskanych w punktach informacyjnych, a także rozpoznanie miejsc z  fotografii z czasów drugiej wojny światowej. Przygotowując się do gry drużyna musiała przeczytać dwa komiksy: „Halina” i „Operacja Dorsze”, którego autorami są organizatorzy gry.

Dobre przygotowanie, wiedza historyczna,  orientacja na mapie, współpraca w grupie oraz super atmosfera zapewniły im wygraną.

Gratulacje!

Komentarze zostały wyłączone.

Zbliżające się wydarzenia